KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 5191636
nr 519 1636
Blandteknik
Karta, Hällsjön, Kopparbergs län, 1817, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 50 x 90
Utrop:
100 kr
Såld:
650 kr
måndag 14 april 2008
kl 17:06:06
250 kr
200 kr
450 kr
600 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods